Зауваження «Досить труїти Кривий Ріг» врахували у Міністерстві: маніпуляції з термінами закриття відвалів не пройшли

Всі новини / 10.01.2022

Міністерство захисту довкілля врахувало зауваження «Досить труїти Кривий Ріг» в процедурі ОВД кар’єру №3 «АМКР». У звіті ми помітили маніпуляції з терміном закриття відвалів «Степовий», «2-3» та «Автовідвалу №4». Їх розглядали для подальшого складування породи, хоча повинні закрити після початку роботи відвалу «Степовий-2». Такі зобов’язання на підприємство поклали у висновку з ОВД для нього. А представники підприємства публічно обіцяли це зробити під час громадських слухань. І тепер вимогу зупинити використання трьох відвалів, за умови роботи «Степового-2», закріпили знов. «АрселорМіттал Кривий Ріг» отримав позитивний висновок для продовження видобутку руди у кар’єрі №3. Але деякі умови «ДТКР» включили до обов’язкових для виконання.

На «АМКР» повинні розробити проект технічної та біологічної рекультивації старого відвалу «Степовий» та визначити терміни робіт. На це у комбінату є два роки з початку реалізації планованої діяльності. Також мають передбачити поетапну рекультивацію кар’єру №3.

Пригнічення пилу на відвалах, відкритих складах доведеться проводити регулярно та з використанням в’яжучих речовин. Поливати дороги, вулиці у межах впливу кар’єру підприємство зобов’язали раз на 10 днів. Для зменшення пиління повинні розглянути можливості покриття окремих територій агроволокном чи іншими матеріалами.

Санітарно-захисну зону навколо кар’єру №3 повинні озеленити.

На жаль, знову відхилили зауваження «ДТКР» про дослідження впливу кар’єрів та відвалів на мікроклімат. Такі масштабні об’єкти серйозно змінили ландшафт степової місцевості. Накопичення води у кар’єрі, її випаровування, затримка повітряних мас та нагрівання відвалів – все це може чинити вплив на мікроклімат. Але такі дослідження не проводять. Зараз нічим не підтверджені слова, що зміни ландшафту на сотнях гектарів не мають подібного впливу.

Виглядає щонайменше дивно врахування зауваження про розміри санітарно-захисної зони кар’єру, яку підприємство скоротило до 455 м. Протягом п’яти років місцеві мешканці скаржаться на погіршення стану повітря та запиленість. «ДТКР» пропонували провести додаткові дослідження впливу на найближчі вулиці біля кар’єру №3. Адже звичайна санітарна зона таких об’єктів становить 1500 м. І зменшується вона тільки, якщо окремими дослідженнями доведений не суттєвий вплив. Зважаючи на скарги місцевих мешканців, ситуація з кар’єром №3 видається спірною. І хоча у процедурі ОВД зазначають, що врахували це зауваження, але зобов’язують підприємство встановити нові межі СЗЗ у випадку невідповідності планованої діяльності чинному висновку про розмір санітарно-захисної зони. Коли і хто це перевірить – незрозуміло.

Ви можете познайомитися з висновком з ОВД та звітом про громадське обговорення тут