«Досить труїти Кривий Ріг» запропонувала зміни до законодавства для захисту рослинного світу, лісів та заповідних територій від пожеж

Співпраця з органами влади / 24.05.2022

«ДТКР» проаналізували законопроект 7212-1 про внесення змін до Кодексу України про Адміністративні правопорушення та Кримінального Кодексу, які стосуються покарання за розведення вогнищ у лісах, знищення територій природно-заповідного фонду та рослинності в екосистемах.

Запропоновані Верховною Радою зміни несуть певні ризики зробити ці статті декларативними. Статтю Адміністративного кодексу з приводу порушення пожежної безпеки у лісах пропонують викласти у новій редакції. У Кримінальний Кодекс натомість – додати норму про «умисно» нанесену шкоду.

По суті такі трансформації призведуть до того, що зникне покарання за знищення лісів через необережне поводження з вогнем. А ненавмисні підпали (тобто бездумне розведення вогнищ, порушення правил пожежної безпеки тощо), у разі ухвалення змін, каратимуться штрафом в межах 1,5 – 4 тисячі гривень, незважаючи на об’єми шкоди. Умисне знищення лісу чи заповідних територій, в тому числі і через підпали, буде мати кримінальне покарання. А умисел ще треба довести під час слідства.

Занизькі штрафи у підсумку не покриють нанесеної шкоди та витрати на відновлення знищених ділянок.

«Досить труїти Кривий Ріг» надіслала звернення до Верховної Ради України з проханням врахувати наступні зауваження під час внесення змін до законодавства:

    1. Розмір санкцій за порушення вимог пожежної безпеки або підпали, що спричинили загибель рослинності, лісу, завдали шкоди іншим природним об’єктам, встановлювати з розрахунку, щоб він максимально покривав витрати на відновлення пошкодженого довкілля.
    2. Прибрати зі складу злочинів запропонованих редакцій ст. 245, 252 КК України суб’єктивну сторону – умисел.
    3. В межах компетенції депутатів Верховної Ради вплинути на вирішення проблеми винесення в натурі об’єктів природно-заповідного фонду.
    4. Під час запровадження зазначених змін до КУпАП та КК України, врахувати також шкоду, яка завдається тваринному світу.
    5. Не допускати зменшення меж кримінальної відповідальності.