Зниження води у Каховському водосховищі: ризики, екологічні наслідки та «що з водою»

Екопросвіта / 06.02.2023

Останні тижні у медіапросторі шириться інформація про зниження рівня води у Каховському водосховищі. У медіа ресурсах України та зокрема Кривого Рогу, Дніпропетровської та Запорізької областей з’являється інформація про можливе обмеження водопостачання в окремих районах чи населених пунктах. Мешканцям радять зробити запас води.

«Досить труїти Кривий Ріг» разом з нашим експертом з екологічної безпеки Максимом Сорокою підготувалии коментарі про можливі техногенні та екологічні наслідки зниження рівня води у сховищі, а також поради про особисту безпеку та альтернативне водопостачання надзвичайних умовах. Хочемо зазначити, що наразі ми маємо лише інформацію з відкритих джерел та аналіз свідчень місцевих мешканців. Тому наші прогнози – не обов’язковий сценарій, а один з можливих варіантів розвитку подій. При цьому ми розглянули дії на випадок справдження найгірших прогнозів. У цій публікації ми приділимо більшу увагу порадам про підготовку родини до обмеження водопостачання або його зникнення, аніж передбаченням майбутнього.

Отже, у січні російські ворожі війська пошкодили споруди на дамбі Каховської ГЕС.  Відповідно до норм міжнародного законодавства, це безумовно є воєнним злочином спрямованим проти мирного населення та довкілля. Зараз немає можливостей для ремонту цих гідротехнічних споруд. Це пов’язано з окупацією територій, постійними бойовими діями та небажанням російського агресора відновити штатну роботу Каховської ГЕС.

Експерт з екологічної безпеки Максим Сорока зазначає: «Через пошкодження шлюзів Каховської ГЕС останні 2 місяці спостерігається поступове зниження рівня води у Каховському водосховищі. У динаміці останнього місяця  рівень води в чаші водосховища впав з 0,4  до 1,4 – 1,6 метра (відповідно до різних експертних оцінок та аналізу світлин громадян). Ми можемо припустити, що втрата балансового запасу води у водосховищі досягла 10%. А це примушує розглядати найгірші сценарії розвитку подій».

Отже, щоденно ми втрачаємо тисячі кубометрів запасів води. Ми є свідками ще одного акту гуманітарного та екологічного тероризму з боку росії, яка використовує «велику воду» в якості зброї та чинника техногенно-екологічної катастрофи на півдні України.

Фото: ГО “Екосенс”

Ризики

Запас води у Каховському водосховищі використовується для низки побутових та промислових потреб. Втрата води може призвести до обмеження та припинення:

  • водопостачання населенню;
  • зрошення сільськогосподарських угідь на півдні, отже загрожує продовольчою кризою, неврожаєм, збитками та банкрутством для малих сільськогосподарських підприємств. 

Система охолодження Запорізької АЕС нерозривно пов’язана з Каховським водосховищем. Зменшення рівня води створює загрозу для безпеки станції. Це є ще одним проявом ядерного тероризму разом з окупацією Енергодару та території ЗАЕС. Створенням ситуації, яка призвела до втрат води у Каховському водосховищі, росія знов вдається до ядерного тероризму та шантажу України і всього світу. Ці дії мають бути засуджені світовою спільнотою.

Ситуацію ускладнює особливість роботи Каховського водосховища. У жовтні – квітні відбувається накопичення води у ньому  для використання у прийдешньому році. Влітку вода витрачається. Пошкодження гідротехнічних споруд Каховської ГЕС та неможливість їх відновлення призведе до суттєвої нестачі запасів води у літній період 2023 року.

Обмеження водопостачання у громадах півдня України – це один з найбільш видимих та відчутних техногенних наслідків у короткостроковій перспективі.

Максим Сорока акцентує: «Прошу без паніки, навіть з урахуванням динаміки за останній місяць у нас до критичної ситуації з водозабірними спорудами ще є як мінімум 4 – 6 тижнів. У такому режимі водосховище досягне відмітки нетронутого запасу води за 3 місяці».

Спрогнозувати ситуацію у швидко змінюваних умовах війни складно, і ми не будемо віщувати. Наразі виправданими є рекомендації зробити індивідуальні запаси води. Ми радимо скористатися так званим «Контрольним списком готовності родини», який Максим Сорока сформував у спільному дослідженні з нашим колегами по коаліції «Досить труїти Україну» – ГО «Екосенс». Бажано підготуватися хоча б за «червоним рівнем».

 

Контрольний список готовності родини

Червоний (обов’язковий) рівень

Недоторканий запас бутильованої питної води 

Основний запас питної/водопровідної води (ємності 2 – 5 л для зберігання)

(оновлюється кожні 3 – 5 діб)

Основний запас технічної/водопровідної води (ємності 5 – 10 л для зберігання)

(оновлюється кожні 5 – 7 діб)

Запас вологих серветок/рушників

Запас одноразового посуду

Жовтий рівень

Індивідуальний/побутовий фільтр (фільтр-глечик 2 од, інші системи)

(технічні ємності/відра 5 – 7л для фільтрування, відстоювання, знезараження)

Запас знезаражуючих речовин (1 – 2 уп. «хлорки», йод, спецзасоби/пігулки, активоване вугілля (1г/1л)

(шприци 5 мл для дозування хлорки)

Блакитний рівень

Знати місця альтернативних джерел води (місцеві струмки, колодязі, ріки, свердловини, «пункти незламності»)

 

Формули розрахунки запасів води.

Недоторканий запас води. Розрахунок: 2 л * на кіл-ть членів родини * на 2 – 3 доби.

Основний запас питної води. 1,5 л * на кіл-ть членів родини * на 3 доби

Основний запас технічної води. 5 л * на кіл-ть членів родини * 3 доби

Запас вологих серветок. 20 од. * кіл-ть членів родини * 5 діб

Запас активованого вугілля. 10 упаковок * кіл-ть членів родини * 3 – 5 діб

Доза «хлорки» для технічних потреб. 2 мл * к-ть літрів води (час контакту 1 година)

Доза «хлорки» для питних потреб. 1 мл * к-ть літрів води (час контакту 1 година)

Кип’ятіння – мінімум 30 хвилин.

Фахівці «ДТКР» підготували детальну схему пошуку джерел для альтернативного водопостачання та очищення води в надзвичайних умовах. Забирайте її тут та зберігайте собі.

Ми провели дослідження 12 джерел води у Кривому Розі. Результати екологічного аналізу з рекомендаціями з приводу використання для альтернативного водопостачання ви знайдете тут.

 

Екологічні наслідки 

Окремо хочемо торкнутися екологічних наслідків ситуації, пов’язаних зі зниженням рівня води у Каховському водосховищі. Таке падіння води у зимову пору року не несе суттєвої загрози для екосистеми водойми. Зимовий період – це період анабіозу. Проте навесні та в післяпаводковий період ми маємо зробити нову оцінку та зрозуміти ризики для водосховища. Після оновлення оцінки і можна буде сказати, до яких екологічних наслідків призвело падіння рівня води. Наразі явна одна із загроз для водних мешканців водосховища – це осушення місць весняних нерестовищ та місць зимової сплячки.

ДТКР розуміє необхідність обмеження розповсюдження інформації у період воєнного стану, у тому числі з приводу ситуації з водосховищами в Україні. Проте вже з’явилася публічна комунікація з приводу можливих обмежень у водопостачанні з боку офіційних відомств. Ми наголошуємо на необхідності комунікації державних органів, які відповідальні за водопостачання, та органів місцевої влади з населенням з приводу ситуації, яка може скластися. Задля недопущення паніки та зменшення суспільної напруги необхідно пояснити мешканцям, якими мають бути їхні дії у разі обмеження водопостачання. Також органи місцевого самоврядування мають бути підготовленими забезпечити населення запасами води у надзвичайних умовах цієї війни. Ми закликаємо використовувати на рівні громад інструменти громадського моніторингу для попередньої оцінки альтернативних джерел водопостачання та ознайомлюватися з результатами вже проведених громадських досліджень.